چند نکته برای معلمین ورزش قبل ازآغازسال تحصیلی

بررسی وظایف مربیان ورزشی از دیدگاه حقوق ورزش

وظايف مربيان ورزشي از ديدگاه حقوق ورزش

حقوق دانش آموزدر نظام آموزش و پرورش یک کشورچگونه است؟

شرح وظایف پست سازمانی دبیر ورزش

تفاوت تربیت بدنی ، ورزش و بازی در چیست؟

ویژگی های ممتاز برای معلمین و دبیران تربیت بدنی

جایگاه معلم تربیت بدنی کجاست؟

دانلود چک لیست ارزشیابی درس تربیت بدنی مقطع ابتدایی برای کلیه پایه ها

دانلود برنامه درسی تربیت بدنی کلاس اول مقطع ابتدایی

جدول نرم تست های آمادگی جسمانی مقطع متوسطه پسران

روش‌های آموزش مهارت‌های ورزشی در مدارس

طرح کلی یک ساعت درس تربیت بدنی پایه اول ابتدایی

آزمونهای اصلاح شده برای دانش آموزان دارای محدودیت حرکتی

سازماندهی دانش آموزان در زنگ ورزش

pdf  محتوای آموزشی ویژه معلمان تربیت بدنی

سه نمونه از فرم آگاهی از سلامت دانش آموزان

دانلود شرح وظائف مسئولیت های زیر مجموعه تربیت بدنی آموزش وپرورش

pdf آشنايي با طرحهاي ملي

  pdf آيين نامه اجرايي مدارس

pdf استعداد يابي

pdf انتظار از مديران مدارس

pdf انتظار از معلمين تربيت بدني مدارس

pdf انجمن و گروه هاي ورزشي دانش آموزان

pdf اهداف ارزشيابي درس تربيت بدني

pdf ايمن سازي و تجهيز مدارس

pdf برنامه درسي ملي

pdf سند تحول بنيادين آموزش و پرورش

pdf طرح آماده سازي معلمان تربيت بدني

pdf مدارس تخصصي ورزش

pdf مسابقات علمي تخصصي و جشنواره الگوي برتر تدريس

pdf نحوه همکاري شوراي مدرسه در نظارت و ثمر بخشي فعاليت هاي ورزشي

pdf نرمش صبحگاهي و روزانه

pdf ويژگي هاي اختصاصي معلم تربيت بدني و ويژگي هاي معلم خوب

بی توجهی به درس تربیت بدنی

برنامه درسی تربیت بدنی مدارس ابتدایی آلمان

طرح درس روزانه راهنمائی

10 نکته درباره ورزش کودکان در مقطع ابتدایی

اهمیت ورزش برای کودکان و نوجوانان

نقش ورزش مدارس در شکوفایی ورزش کشور

تربیت بدنی و استفاده های آن در آموزش و پرورش کودکان عقب مانده ذهنی

فواید و مزایای طناب بازی

حیطه شناختی(دانش) درس تربیت بدنی پایه ششم ابتدایی

سایه ورزش قهرمانی بر مدارس

ورزش صبحگاهی و انگیزه تحصیلی

فوايد ورزش صبحگاهي و تمرینات مفید آن

اهمیت ورزش برای دختران دانش آموز از دیدگاه فیزیولوژی

کودکمان را با نظم آشتی دهیم

اهداف تربیت بدنی در مدارس ایران

 اپلیکیشن زنگ ورزش برای معلمین ورزش 

نگاه غيرورزشي به زنگ ورزش در مدارس

pdf  بروشورهاي مهارت هاي طناب زني

pdf کتابچه شیوه نامه ارزشیابی درس تربیت بدنی و نرم های آمادگی جسمانی

rar لوح هاي آموزشي تربيت بدني مقطع ابتدايي

rar پوسترهای20 گانه تربیت بدنی مدارس

pdf شیوه نامه طرح های ملی درس تربیت بدنی مقطع ابتدایی

فرم آمار و اطلاعات طرح های ملی ورزشی در مدارس ابتدایی و گواهینامه ها

pdf صداي زنگ ورزش گمشده در هيا هوي كلاس درس

اشاره ای به علل خستگی معلمان در کلاس درس

ساعات ورزش را چگونه بگذرانیم

ایمن سازی محيط مدرسه براي زنگ ورزش :


نگاهي به چند بازی دوران كودكيمان

ورزش دانش آموزان در سرما

مسئولیت مربیان يا معلمين ورزش پایه چيست؟

روانشناسی برای معلمان ورزش

ویژگیهای یک مربی و معلم خوب

zip کتاب مدیریت وطرز اجرای مسابقات 1

rar كتاب مدیریت وطرز اجرای مسابقات 2

rar روش تدریس تربیت بدنی شیوه اداره کلاس های عملی

پاورپوینت نحوه تلفیق درس تربیت بدنی با سایر دروس

پاورپوینت دوره همسو سازي

جزوه دروس همسو سازي پايه اول

همسو سازي به وسيله بازي ها

برد و باخت در بازي كودكان

ورزش در مدارس و بازتاب روانی آن در كودكان

اهميت و اهداف ورزش صبحگاهی در مدارس

سرود المپیاد ورزشی درون مدرسه ای

تربيت‌بدنى ويژه دانش‌آموزان معلول

تعريف و اهداف تربيت‌بدنى در مدارس

اثرات فيزيولوژيک ورزش بر بدن

سرپرستى و اداره کردن فعاليت‌هاى ورزشى در مدارس

استراحت و تمدد اعصاب پس از فعاليت‌هاى ورزشى

برگزاری مسابقات ورزشى در مدارس

روش‌هاى آموزش مهارت‌هاى ورزشى در مدارس

آمادگى جسمانى در دانش‌آموزان

بهداشت و ايمنى در برنامه‌هاى ورزش مدارس

دانش آموزان کم توان ذهنی و ورزش

دانش آموزان کم توان حرکتی و جسمانی

نقش مدارس در فعالیت بدنی دانش آموزان

ویژگی های معلم تربیت بدنی

ایمنی و آسیب های ورزشی در مدارس(1)

ایمنی و آسیب های ورزشی در مدارس(2)

جملات تشویقی طرح توصیفی مقطع ابتدایی   (جملات حرکت آفرین)

منشور اخلاقی معلمین ورزش

ارتقاء سلامت نوجوانان از طریق فعالیت بدنى و ورزشى

روش‌هاى آموزش مهارت‌هاى ورزشى در مدارس

ورزش کودکان و نوجوانان

چگونه می توانم قد بلندی داشته باشم؟

تدريس نظري درس تربيت بدني

معيارهاي استعداديابي در ورزش ايران

نقش مدیران در توسعه ورزش مدارس

سخنی با آموزگاران تربیت بدنی

با ورزش 20 بگیرید

معلم ورزش گمشده ای آشنا

اهداف درس تربیت بدنی

مراحل تدریس در ساعت درس تربیت بدنی

توپ بازی یا زنگ ورزش!?

آسیبها و صدمات ورزشی در مدارس

علت بی علاقگی برخی از دانش آموزان به زنگ ورزش

تنبل، آماتور، حرفه ای

توزیع کتاب راهنمای معلم تربیت بدنی و سلامت دوره اول متوسطه و چهارم ابتدایی

پوستر طرح طناورز همراه با شعر

کتاب های درس تربیت بدنی پایه های اول تا ششم ابتدایی (راهنمای معلم)

پوستر های 20 گانه تربیت بدنی

ترکیبی از سه روش تدریس

حرکت و ورزش

ویژگی های یک کفش خوب جهت استفاده دانش آموزان

نحوه استفاده صحیح دانش آموزان ازکوله پشتی

راه کارهای افزایش ایمنی در فضاهای ورزشی

توسعه شاخص های ورزش دانش آموزی در ایران طی سال های اخیر

وضعیت صحیح قرارگیری بدن (نشستن)

خونریزی بینی (اقدامات درمانی اولیه در هنگام فعالیت های ورزشی)

پاوپوینت حیاط پویا

محتوای آموزشی دوره LTMS معلمان تربیت بدنی

جایگاه تربیت بدنی در آموزش و پرورش (ویژه اولیاء)

استاندارد سازی درس تربیت بدنی

شورای ورزش مدارس



نکته های قــــــــــــــرآنی            روانشناسی دانش آموزان            امــــــــامان و پیــــامبــران


رازهــــــــــــــای نـــــــماز            رازهـــــــای  صـــــــــلوات               لینــــــک های مذهبــــــی 


سایــــــــت و وبــــــــــلاگ           آشنـــایی با نــــرم افزارها             آشـــنایی با سخـــت افزار


ترفــــــند های کامپیـــــوتر              دنـــــیای ایــــــــــــــنترنت              آمـــوزش کامپیـــــــــــوتر


دانــــــــــــــش آمـــــوزان             تـــــدریــــــــــــــــــــــــس               روشـــــهای مطالعـــــــــه


آموزشــــــهای مختلـــــف           ارزشـــــــــــــــــــیابــــــی              یـــــادگیـــــــــــــــــــــــری


کـــــودکــــــــــــــــــــــــان            کـــــــــــــــــلـــــاس درس               امتحـــــــان و اجــــرای آن


مـــــدرســـــــــــــــــــــــه             طــــــــــــــــــــــــرح درس               اعـــــــــــــــداد عـــــجیب 


فوت و فن های معلمــــی          مدیــــــــــــــــــــــریــــــت                 دوره ابتــــــــــــــــــــدایی


دوره راهنمـــــــــــــــــایی           دوره متوســــــــــــــــــطه                شــــــورای معلمــــــــــان


بــارم بندی و بودجه بنــدی        اعــــــــداد شــــگفت انگیز              نکـــــــات آموزشــــــــــی


روشــــــها و فنون تدریـس          دنـــــــــــــــــیای ر یـاضی               سوال امتحانی راهنـمایی


سوال امتحانی  ابتــــدایی         سوال امتحانی متوســطه            شادکـــــامی و موفــــقیت


روانشــــناسی شخـصیت          روانشــــناسی یادگیـــری             دنــــــــــــــیای شــــیمی


روانشـناسی نوجـــــــوان           روانشــــناسی کـــــــودک             بهـــــــــــــــــــداشت روان


بیمـــــاریها و داروهـــــــــا           تغــــذیه و سلامــــــــــــت             انــــسان شگــــــــــــــفت


دانســــــنیهای جالـــــــب          سلامــــــــــــــــت بـــــدن              بـــــدن انســــــــــــــــــان


آشـــــنایی با جـــــــانوران         خـــــوراکیها و گیاهـــــــان              عجــــــــــــایب طبـــــیعت


آشــــنایی با کـــــــــــرات           دانســــتنیهای علـــــــمی             شنــاخت جهان هستــــی


آیـــــا می دانیـــــــــــــــد            مشـــــکلات رفتــــــــــاری                اختــــراعات و اکتـــشافات




12 / 10 / 1393برچسب:, :: ::  نويسنده : حمیدرضا...

1- آن چیست که یکی است و همیشه با تو است؟ 
2 - عجایب جنگل بی پایه دیدم، عجایب چادر بی سایه دیدم،
بدیدم صنعت پروردگارم، دوتا سوداگر بی مایه دیدم.

3- عجایب صنعتی دیدم در این دشت، درخت پرگلی بی سایه می گشت؟

4- آن چیست که از میان آب می گذرد، ولی خیس نمی شود؟ 
5- آن چیست که نمی توانید ببینیدش، یا بچشیدش، یا با دستتان لمسش بکنید، ولی برای همه تان لازم است و همه جا هست؟

6 - آن جسم عجب چیست که بر چرخ پدید است

گه پرده ماه است و گهی حاجب شید است؟
7- نه دست دارد، نه پا دارد، از همه جا خبر دارد!
8- آن چیست که تا آسمان نگرید، اشکش روان نمی شود؟

9- آن چیست که نه دست دارد و نه پا، در همه جای زمیناست و نمی رود به هیچ جا؟

10- آن چیست که نه دست دارد، نه پا، نه استخوان دارد، نه گوشت، ولی همیشه راه می رود و هیچ وقت هم خسته نمی شود؟

11- آن چیست که خودش آب، دُشمنش آب؟

12- آن کدام دوبرادرند که در زیر یک کوه زندگی می کنند و هیچ وقت خانه یکدیگر را نمی بینند؟
13- آن کدام شب تاریک است که در میان روز دیده می شود؟
14- این سر کوه، اَرّه اَرّه آن سر کوه، اَرّه اَرّه میان کوه، گوشت بره!

برای پاسخ این چیستان ها به ادامه مطلب بروید :



ادامه مطلب ...


12 / 10 / 1393برچسب:, :: ::  نويسنده : حمیدرضا...

معلم: شش صورت فعل « زد» رابگو؟

  شاگرد : زدم، زدي، دعوا شد


معلم: الفباي فارسي رو بگو ببينم.

شاگرد: الف – ب – پ – ت – ث – چهار – پنج – شش – هفت...

 معلم: الفباي انگليسي رو بگو ببينم.

 شاگرد: ای – بي – سي – چهل – پنجاه – شصت – هفتاد...

 معلم: الفباي يوناني رو بگو ببينم. شاگرد: آلفا – بتا – ستا – چهارتا – پنج‌تا ...

معلم: نخواستم بابا يه شعر بگو.

 شاگرد: نابرده رنج گنج – پنج – شش – هفت...


معلم:بگو ببینم فرق برق آسمان وبرق منزل چیست؟

شاگرد :آقا اجازه برق آسمان مجانی است ولی برق منزل پولی است.


معلم: الفباي فارسي رو بگو ببينم.

شاگرد: الف – ب – پ – ت – ث – چهار – پنج – شش – هفت...

 معلم: الفباي انگليسي رو بگو ببينم.

 شاگرد: ای – بي – سي – چهل – پنجاه – شصت – هفتاد...

 معلم: الفباي يوناني رو بگو ببينم. شاگرد: آلفا – بتا – ستا – چهارتا – پنج‌تا ...

معلم: نخواستم بابا يه شعر بگو.

 شاگرد: نابرده رنج گنج – پنج – شش – هفت...


معلم:« اگر حميد ۵ تا مداد داشته باشد و ۳ تاي آن را به رضا بدهد، چند تا مداد برايش مي ماند؟»شاگرد:« آقا اجازه! ما حميد را نمي شناسيم و كاري هم به كارش نداريم.»


معلم:« دو تا حيوان دو زيست نام ببر.»
شاگرد:«قورباغه و برادرش.»


جلال:  سعيد، چرا معلم شما اين قدر به تخته سياه مي زند؟
سعيد: خوب معلوم است! براي اين كه ما دانش آموزان چشم نخوريم!


معلم:« بگو ببينم! سيب زميني از كجا پيدا شد؟» 
شاگرد:« از زماني كه اولين سيب از درخت به زمين افتاد.»


معلم: «مريم! اگر هم شاگردي ات، سارا، هزار تومان به تو بدهد و 
دوباره پانصد تومان ديگر هم بدهد، در مجموع چه قدر پول خواهي داشت؟» 
در همين موقع سارا با عصبانيت مي گويد:« اجازه! ببخشيد، از كيسه خليفه مي بخشيد؟! »


معلم:« چرا اين قدر دير به مدرسه آمدي؟»
شاگرد:« آقا اجازه! من داشتم خواب يك مسابقه فوتبال مي ديدم. چون بازي به وقت اضافه كشيد، ناچار شدم خواب بمانم تا نتيجه آن معلوم شود.»


معلم: اگر تو۲۰۰ تومن پول داشته باشي و برادرت ۵۰ تومن آن را بردارد، چه قدر پول برايت مي ماند؟
شاگرد:« ۳۰۰ تومن.»
معلم با عصبانيت:« ۳۰۰ تومن؟!»
شاگرد: «چون آن قدر گريه مي كنم تا پدرم ۱۵۰ تومان ديگر هم به من بدهد!»


معلم: «اگر مادرت به تو بگويد نصف پرتقال را مي خواهي يا هشت شانزدهم، كدامش را انتخاب مي كني؟»
شاگرد: «نصف پرتقال را!»
معلم: «مگر نمي داني نصف پرتقال با هشت شانزدهم پرتقال يكي است؟»
شاگرد: «چرا آقا! مي دانيم، ولي پرتقالي كه شانزده تكه شده باشد، قابل خوردن نيست.»


معلم: پنج تا حيوان درنده نام ببر

شاگرد : دو تا ببر 3 تا شير !!!


معلم: چرا روي رودخانه پل مي زنند؟

شاگرد : براي اينكه وقتي باران مي آید ماهي ها بروند زيرش و خيس نشوند.

 


معلم: فيل ها در کجاها پيدا مي شوند؟

 شاگرد: آقا اجازه، فيل ها اون قدر بزرگ هستند که اصلا گم نمي شوند !!!


معلم: آخرين دنداني كه در مي آيد چه دنداني است؟
شاگرد: دندان مصنوعي است


معلم : چرا بهترین دوست ما کتاب است؟
شاگرد : چون هر بلایی سرش در بیاوریم، صدایش در نمی آید



12 / 10 / 1393برچسب:, :: ::  نويسنده : حمیدرضا...

1- نام بازی: من نفر بعدی ام

اهداف پرورشی: تمرکز حواس و بهبود عکس العمل

شرح بازی: مربی تعدادی از دانش آموزان را به محوطه باز کلاس دعوت کرده و به آنها متذکر میشود که اگر از هریک از آنها سوالی پرسیده شد و یا اجرای عملی خواسته شد نفر بعدی موظف به پاسخ و یا اجرای آن میباشد. مسئولیت پاسخ گویی به سوالات و یا اعمال خواسته شده ازآخرین نفر به دلیل عدم وجود فردی بعد از او به عهده نفر اول خواهد بود.هراشتباه باعث اخراج شخص خاطی از بازی میشود و نفر نهایی کلاس به وسیله بازی در گروههای مختلف مشخص میگردد.مربی میتواند با طرح و تنظیم سوالات قبلی، اطلاعات دانش آموزان را در زمینه مورد نظر خود بالا ببرد.بطور مثال:شمشیر ذوالفقار از کیست؟نماز ظهر چند رکعت است؟و ...

2- نام بازی : پیام را برسان

اهداف پرورشی: همکاری و دقت در ارسال و دریافت پیام

شرح بازی: همانگونه که دانش آموزان در کلاس درس مستقر هستند به دو گروه مساوی تقسیم میشوند. مربی در گوش اولین نفرات هرگروه کلمه یا جمله ای را به عنوان رمز ادا می کند. پس از شروع بازی افراد هرگروه موظفند که پیام را به ترتیب به گوش یکدیگر مخابره کنند. در خاتمه گروهی که پیام صحیح را در مدت زمان کمتری ارسال نموده باشد یک امتیاز کسب خواهد کرد.شرینی بازی در آن است که در اثر سرعت انتقال، پیام دریافتی آخرین نفرات هیچ ارتباطی با پیام اولیه نداشته باشد.باید توجه داشت که پیام طوری مخابره شود که فقط نفر بعدی قادر به شنیدن آن باشد.

 

3- نام بازی: عکس العمل با ضربه

اهداف پرورشی : دقت و هوشیاری و بهبود عکس العمل

شرح بازی: مربی کتابی در دست می گیرد و با دست خود ضرباتی بر روی آن وارد می کند دانش آموزان می بایست با شنیدن صدایی که از زدن دست مربی بر روی کتاب حاصل میشود یکی از دستان خود را بالا ببرند و با صدای بعدی پایین آورند.مربی پس از چندبار تکرار این عمل ناگهان دست خود را در فضا و در نزدیکی دفتر بدون حرکت ثابت نگه میدارد.مسلم است که در چنین حالتی صدایی شنیده نمیشود ولی عده ای از دانش آموزان اشتباها از خود عکس العمل به خرج داده و دست خود را حرکت میدهند.

 

4- نام بازی : حرف ممنوعه

اهداف پرورشی: دقت و هوشیاری در بکارگیری حروف الفبا

شرح بازی: مربی تعدادی از  دانش آموزان را به محوطه باز کلاس فراخوانده و از آنها می خواهد که در جواب سوالاتی که از هریک میشود کلمه ای به کار برند که حرفی که قبلا به عنوان «حرف ممنوع» شناخته شده است، در آن نباشد.اگر دانش آموزی هنگام پاسخ حرف مزبور را بکار برد از بازی اخراج خواهد شد.باید توجه داشت که در طرح سوالات می توان اطلاعات عمومی خاصی را هدف قرار داد و ضمنا نباید سوالاتی را انتخاب کرد که دانش آموزان را مجبور به پاسخ دروغ نماید .بطور مثال پرسیدن نام شخصی که حرف ممنوعه در آن بکار رفته است شایسته نیست.

 

5- نام بازی : قرعه

اهداف پرورشی: تبعیت از فرمان مربی

شرح بازی: مربی تعدادی کاغذ را در داخل پاکت میریزد و از دانش آموزان می خواهد که هرنفر یک کاغذ بردارد. هر دانش آموز باید دستوری را که بر روی کاغذ نوشته( انواع حرکات ورزشی، اجرای سرود و ... ) اجرا نماید.

 

6- نام بازی: کامل کردن تصویر

اهداف پرورشی: تجسم و پرورش صداقت و راستگویی

شرح بازی: دانش آموزان را در حالیکه در کلاس بر جای خود مستقرندبه دو گروه مساوی تقسیم میکنیم و از هرگروه چند نفر را به نمایندگی آنها انتخاب کرده و به محوطه باز کلاس دعوت می کنیم. این عمل باعث میشود که تمامی دانش آموزان کلاس در جریان رقابت بازی قرار گیرند و در نتیجه شور و نشاط بازی بیشتر شود.در تابلوی کلاس یک تصویر ناقصی رسم کرده و افراد گروهها یکی پس از دیگری در حالیکه تکه گچی در دست دارند و چشمهای خود را بسته اند می بایست تصویر مزبور را کامل نمایند.مربی افرادی را که در هنگام کامل کردن تصویر چشمهای خود را باز می نمایند با تذکرات ارشادی هدایت می نماید.

 

7- نام بازی: بپا فراموش نکنی

اهداف پرورشی: بهبود حافظه

شرح بازی: مربی یک سری اشیای مختلف از دانش آموزان گرفته و زیر یک دستمال پنهان می کند. او پس از برداشتن دستمال و مکث کوتاهی دوباره روی اشیا را می پوشاند و از گروههای مختلف می خواهد که ضمن مشورت با یکدیگر نام آنها را ذکر کنند.در تغییر شکل بازی مربی کلماتی را پی در پی ادا می کند و از دانش آموزان می خواهد که آنها را در خاتمه یادداشت نمیایند.

 

8- نام بازی: شکلات خوری

اهداف پرورشی: ایجاد شور و نشاط در دانش آموزان

شرح بازی: یک شکلات را طوری با نخ می بندیم که در وسط قرار گیرد و در طرفین آن حدود دو متر نخ موجود باشد.دو نفر از دانش اموزان توسط مربی به محوطه باز کلاس دوت می شوند آنها هریک طرفین مدادی را در دو دست دارند و سعی می کنند که با چرخش هرچه سریعتر مداد زودتر به شکلات برسند. شخصی که سریعتر موفق به اجرای چنین کاری شود یک امتیاز می گیرد و یا شکلات به او تعلق نگاه می گیرد.بجای مداد می توان از دهان و لبها برای جمع کردن نخها استفاده نمود بشرط آنکه در دور بعدی از نخ جدیدی استفاده گردد.

 

9- نام بازی : شهر مجسمه ها

اهداف پرورشی: کنترل و بهبود تعادل

شرح بازی: دانش آموزان به طور دلخواه هریک حرکتی را از خود نشان می دهند. ناگهان معلم فرمان ایست می دهد و همه موظفند در همان حالت خود بی حرکت باستند. خنده و یا حرکت باعث اخراج بازیکن از بازی می شود. بازی تا مشخص شدن نفر نهائی ادامه می یابد.

 

10- نام بازی: جایزه

اهداف پرورشی : تقویت نیروی عضلانی دانش آموزان

شرح بازی: مربی با در دست داشتن یک بسته کاغذپیچی شده نسبتا بزرگ وارد کلاس می شود. او تمامی دانش آموزان را شماره گذاری کرده و اظهار میدارد که جایزه داخل بسته از آن کسی است که اعمال درخواستی نوشته شده در لابلای پوشش های جایزه را به خوبی انجام دهد. سپس لایه ها یکایک باز می شود. معمولا بر روی هر لایه فرمانی نقش بسته است. از قبیل: همه افراد گردن خود را نرمش دهند، یا شخص شماره 18 ، پنج بار شنا برود یا فلان شخص شیرینکاری بخوصی را اجرا کند. در خاتمه، جایزه می تواند کتابی باشد که متناسب با سن دانش آموزان است.

 

11- نام بازی: نقاشی با چشم بسته

هدف پرورشی: دقت و تجسم

شرح بازی: مربی دو نفر از دانش آموزان را به نمایندگی از دو گروه به جلوی کلاس دعوت می کند و چشمهای آنانرا می بندد. سپس از آنها می خواهد که هرکدام نقاشی بخصوصی را در تابلو ترسیم نمایند. گروهی که نماینده اش نقاشی جالب تر و زیباتری بکشد یک امتیاز کسب می کند.

 

12- نام بازی: علامت در مرکز دایره

اهداف پرورشی: پرورش تجسم و دقت

شرح بازی: مربی دوایری متحدالمرکز در تابلوی کلاس رسم می کند و آنها را به ترتیب از داخل به خارج امتیازگذاری می کند.

1 امتیاز                    2امتیاز                         3امتیاز                            4امتیاز و ...

آنگاه دانش آموزان را به چندگروه مساوی تقسیم کرده و افراد گروهها را یکی پس از دیگری به محوطه باز کلاس دعوت می کند. آنها ومظفند که با چشم بسته درحالی که تکه گچی در دست دارند بسوی دوایر فوق الذکر رفته و در داخل آنها یک اثر بگذارند و امتیاز بگیرند. گروهی که مجموع امتیازاتش بیشتر باشد برنده خواهد بود.

13- نام بازی: دوچرخه سواری

 اهداف پرورشی: استقامت و بردباری و تقویت عضلات ران و شکم و کتف .

شرح بازی: تعدادی از دانش آموزان در فواصل بین میزهای کلاس قرار می گیرند و پس از فرمان مربی دست خود را بر روی طرفین دو میز کناری می گذارند و پاها را از زمین باند کرده و حرکتی شبیه پا زدن دوچرخه سوار را تقلید می نمایند. دربین افراد مزبور شخصی که استقامت و بردباری بیشتری از خود نشان دهد و از سایر افراد بیشتر پا بزند برنده خواهد بود . بازی دوچرخه سوار را می توان در گروههای مختلف اجرا کرد و نفر نهایی کلاس را از طریق رقابت بین نفرات اول گروهها مشخص کرد .

14- نام بازی: پانتومیم

اهداف پرورشی: ایجاد شور و نشاط در دانش آموزان و پرورش تعقل و تفکر در کودکان .

شرح بازی: دانش آموزان کلاس به چندگروه تقسیم میشوند (هرردیف کلاس یک گروه). و معلم معماهایی را مطرح می کند و از یکی از دانش آموزان میخواهد که آنرا بصورت پانتومیم به کلاس ارائه دهد . گروهی که سریعتر جواب صحیح را پیدا کند یک امتیاز کسب خواهد کرد و در نهایت ردیفی که سریعتر مجموع امتیازاتش به عدد مشخصی برسد به عنوان برنده شناخته می شود. مربی می تواند معمای مورد نظر را از مسائل تربیتی و اخلاقی و تربیتی انتخاب نماید مثلا عبادت یک عابد، جنگ با کفار و ...

15- نام بازی: تقلیدصدا

اهداف پرورشی: آشنایی با اصوات مختلف

شرح بازی: در تابلوی کلاس جدولی کشیده و در هریک از خانه های جدول مزبور نام یکی از حیوانات، وسایل ارتباطی و یا حالتی از انسان را می نویسیم ( گربه ، شیر ، قطار ، ماشین ، غمگین ، خندان ، ساکت ...) مربی برهریک از خانه ها که دست گذاشت دانش آموزان موظفند صدای مربوطه را تقلید کنند . مربی می توانند در تمامی جلساتی که در کلاس می باشد جدول فوق را در گوشه ای از تخته سیاه رسم کند و در مواقع شلوغی کلاس ناگهان دستش را بر روی کلمه ساکت بگذارد و بطور دفعی کلاس را آرام نماید .

16- نام بازی: این کار را بکن این کار را نکن

اهداف پرورشی : دقت و هوشیاری و تبعیت از سخنان مربی و بهبود عکس العمل

شرح بازی : در حالیکه دانش آموزان در جای خود نشسته اند معلم یک سری نرمشهای سرعتی ارائه داده و پی در پی الفاظ «این کار را بکن » و یا «این کار را نکن» را بر زبان می آورد. دانش آموزان در زمانیکه لفظ «این کار را بکن» را می شنوند باید از مربی تبعیت کنند و زمانیکه «این کار را نکن» را می شنوند نیاید حرکت را اجرا کنند. در غیر این صورت از بازی خارج می شوند .

17- نام بازی: رد کردن کیف امدادی

اهداف پرورشی : همکاری و تعاون ، حس رقابت و بهبود سرعت

شرح بازی: دانش آموزان را به تعداد ردیف نیمکتهای کلاس به چند گروه مساوی تقسیم می کنیم . توپی نسبتا سنگین (مدیسنبال) کیفی بزرگ و یا کیسه ای شنی را به اولین نفرات هرگروه داده و از آنها میخواهیم که با رد کردن شئ مزبور به افراد گروه خود بازی را بصورت امدادی شروع کنند . گروهی که توپ را سریعتر به آخرین نفر خود را برساند یک امتیاز خواهد گرفت . تیمی که در مدت زمان کمتری مجموع امتیازاتش به حد مشخصی برساند به عنوان گروه برنده شناخته خواهد شد .

18- نام بازی : رد کردن کلاه

اهداف پرورشی : دقت و هوشیاری و بهبود سرعت

شرح بازی: مربی کلاهی را بر سر اولین نفر ردیف جلویی کلاس قرار می دهد و از او می خواهد که پس از شرومع بازی کلاه را بر سر شخص کناری قرار دهد و ...  پس از گذشتن وقت مشخصی (مثلا 20ثانیه) کلاه بر سر هر بازیکنی باشد او از بازی خارج می شود بازی تا مشخص شدن نفر نهایی ادامه دارد. مربی میتواند به جای اخراج بازیکن از او بخواهد که مثلا 10 شنای پرس انجام دهد.

19- نام بازی: قایق بادی

اهداف پرورشی: استقامت و افزایش حجم دستگاه تنفسی

شرح بازی: مربی بر روی میز تحریر یک قایق کاغذی قرار می دهد و از دانش آموزانی که پیرامون آن قرار گرفته اند می خواهد که با فوت کردن قایق را بسوی منطقه دیگران برانند. دانش آموزان همزمان با اینکه قایق را از خود دورمی کنند ضمنا مانع از آن می شوند که از منطقه آنها به پایین سقوط کند. سقوط قایق از هرمنطقه منجر به خارج شدن شخص مربوطه می گردد. بازی به همین ترتیب ادامه پیدا می کند تا نفر نهایی هرگروه مشخص گردد. با رقابت بین نفرات اول گروهها بازیکن ممتاز کلاس شناخته خواهد شد. مربی می تواند به جای استفاده از قایق کاغذی از اشیای دیگری مانند توپ پینگ پنگ استفاده کند.

20- نام بازی: بچه های گمشده

اهداف پرورشی: دقت و هوشیاری و پرورش تفکر در دانش آموزان

شرح بازی: یکی از دانش آموزان از کلاس خارج می شود و مربی جای چندنفر را تعویض می کند. سپس شخص مزبور به داخل کلاس خوانده می شود تا تغییرات ایجاد شده را دریابد و هریک از دانش آموزان را به محل خود راهنمایی کند. در شکل پیچیده تر بازی مربی تغییراتی در محل اشیا موجود در کلاس و یا لباس بازیکنان و ... ایجاد می کند.

21-بازی خونه خاله


تعداد بازیکنان:
در این بازی هر قدر تعداد دانش آموزان بیشتر باشد بازی جالبتر و جذاب تر می شود

فواید این بازی:
بالا بردن سرعت ٰ، چابکی و هماهنگی عصب و عضله

زمین:
در این بازی به زمینی مثل زمین فوتسال یا بسکتبال بسته به تعداد دانش آموزان

سن بازیکنان:
در این بازی تمام افراد با جنسیت و سنین مختلف می توانند شرکت کنند

شیوه بازی:
زمین فوتبال را به سه بخش تقسیم می کنیم:
1-نیم دایره دروازبان به نام خانه خود
2- دایه وسط فوتسال به نام خانه خاله 
3- نیم دایره دروازه مقابل به نام خانه عمو
ومربی با گفتن نام هر منطقه دانش اموزان باید سریعا به انجا بروند . دانش آموزانی که جهت را غلط می روند ، دانش آموزی که  آخرین نفر به آن منطقه می رسند و یا دانش آموزی که فردی را  هل می دهد از دور بازی اخراج کنیم تا فرد برنده مشخص شود.
و لازم به ذکر است که مربی یا معلم نباید به سادگی نام مکان را بیان کند . مثلا برای مشکل تر کردن بازی مربی دست خود را به جهت خونه خاله نشانه میرود ولی نام منطقه خونه خود یا عمو را بیان میکند.

22-بازی کلاه بران :
1-      تاريخچه مختصر :
اين بازي بيشتر در مناطق روستايي وعشاير نشين بصورت تيمي يا گروهي بنامهاي كلاه پران يا كلاه بران در محيطهاي باز واغلب در روزهاي تعطيل در بين جوانان ونوجوانان رايج مي باشد.

2-      ابعاد زمين ،جنس وزمان بازي :
زمين بازي مربع مستطيلي است به عرض 40 وطول 60 متر كه دايره اي بقطر 3 متر در گوشه اي از آن قرار دارد ودر انتهاي زمين نيز محلي جهت استقرار تيرك مشخص مي شود جنس زمين خاكي ويا چمن خواهد بود وزمان بازي 30 دقيقه مي باشد.

3-      تعداد نفرات هر تيم :
 اعضاي هر تيم مركب از 6 نفر بوده كه 5 نفر اصلي ويك نفر ذخيره خواهد بود .

4-      لوازم وتجهيزات مورد نياز :
كلاه از نوع نمدي يا عشايري ويك قطعه چوب يك متري جهت تيرك وپارچه قرمز رنگي به طول 40 وعرض 30 سانتي متر

5-      لباس وكفش ورزشكاران :
ورزشكاران از لباس وكفش ورزشي معمولي مي توانند استفاده نمايند .

6-      تعداد داوارن وبرگزار كنندگان :
هر مسابقه يك سرپرست ، يك مسئول فني ويك مسئول كميته انظباطي ويك نفر داور اصلي ،يك نفر كمك داور ويك نفر منشي دارد .

7-      نحوه بازي :
اين بازي كه اغلب با موزيك همراه است بين دو تيم 5 نفره انجام مي گردد ونحوه بازي به اينصورت است كه يك تيم به عنوان مهاجم ويك تيم به عنوان مدافع بوسيله سكه توسط داور مشخص مي شود .

چهار نفر از اعضا تيم مدافع درداخل دايره تعيين شده در حالي كه كلاه به سر دارند به صورت نشسته كه پشت به پشت هم دارند قرار مي گيرند ويك نفر از بازيكنان كه تحت عنوان سالار ناميده ميشود وظيفه دفاع از افراد نشسته رابر عهده دارد .

تيم مهاجم سعي مي كند به دايره وافراد مدافع نزديك شده وكلاه رااز سر بازيكنان بردارد ودراين حالت سالارسعي مي كند مانع اينكار شده وبا پا به طرف پاي بازيكنان مهاجم حمله مي نمايد وپاي آنها را هدف قرار مي دهد .

نحوه انجام ورزش بومي ومحلي الختر

تاريخچه : اين نوع بازي به نام الختر ،الخترك ،الختور ورمازا ويا خروس جنگي معروف استودر اغلب نقاط ايران در بين روستائيان وعشاير متداول مي باشد كه به صورت گروهي وتيمي متشكل تز 4 تا 6 نفر انجام مي گردد.

ابعاد وجنس زمين وزمان بازي : اين بازي معمولا در زميني به طول 20 متر وعرض 10 مترانجام مي گردد وجنس زمين خاكي يا چمن مي باشدوزمان بازي در اين ورزش نا محدود بوده واتمام بازي موكول به مبارزه تمام نفرات تيم مي باشد.

تعداد نفرات هر تيم : 5 نفر اصلي ويك نفر ذخيره مي باشد .

لوازم وتجهيزات مورد نياز : اين بازي نياز به لوازم وتجهيزات خاصي ندارد .

لباس وكفش ورزشكاران :معمولا ورزشكاران از لباس وكفش معمولي ورزشي استفاده مي نمايد ودر موقع مسابقه مي تواند از يك لنگه كفش جهت پايي كه روي زمين قرار دارد استفاده نمايد .

تعداد داوران وبرگزار كنندگان : تعداد داوران 3 نفراست كه يك نفر اصلي ود.نفر ديگر به عنوان كمك داور انجام وظيفه مي نمايد وگروه برگزار متشكل از سرپرست مسابقات يك نفر ،كميته فني يك نفر ،كميته انظباطي نيز يك نفر خواهد بود.

نحوه بازي : ايتدا داور اصلي وسط زمين قرار مي گيرد وبااعلام ايشان يك نفر از هر تيم از دو خط طولي در حاليكه يك پاي آنها با دست به صورت جمع در پشت قرار دارد ( به صورت لي لي يك دست پا را گرفته ) وارد زمين مي شوند وسعي مي كند كه بوسيله ضربه زدن  با سينه يا دست حريف را از حالت تعادل خارج وبر زمين بزند وپس از آن بايد خود را تا انتهاي خط طولي زمين برساند تا بتواند 5 امتياز كسب نمايد ( برنده بايد خود را به محل استقرار تيم مخالف برساند 9 وبازي به همين نحو ادامه مي يابد تا تمام بازيكنان تيم به مبارزه بپردازند وبرنده تيمي خواهد بود كه امتياز بيشتري كسب نمايد.

 امتيازات :

1-          چنانچه در حين مبارزه ،دستي كه پا را گرفته رها شود خطا محسوب واز دور مسابقه خارج و5 امتياز به تيم مقابل تعلق گرفته وبازي بين نفرات ديگر آغاز مي شود .

2-          خارج شدن از زمين بازي 5 امتياز منفي محسوب مي گرددوفردي كه از زمين خارج شده ازدور بازي حذف وبازي بين نفرات ديگر ادامه خواهد يافت .



لوح های آموزشی تربیت بدنی مقطع ابتدایی

لوح های  پایه اول ابتدایی لوح 1
لوح 2
لوح 3
لوح 4
لوح 5
 لوح های  پایه دوم ابتدایی
لوح 1
لوح 2
لوح 3
لوح 4
لوح 5
 لوح های  پایه سوم ابتدایی لوح 1
لوح 2
لوح 3
لوح 4
لوح 5
 لوح های  پایه چهارم ابتدایی
لوح 1
لوح 2
لوح 3
لوح 4
لوح 5
لوح 6
لوح 7
 لوح های  پایه پنجم ابتدایی لوح 1
لوح 2
لوح 3
لوح 4
لوح 5
لوح 6
لوح 7
لوح 8

 



دانلود 2 فیلم آموزش مهارتهای طناب زنی ویژه چهارم ابتدایی



مشاهده فیلم های آموزشی رشد(برنامه درسی ملی)

لطفا کلیک کنید

http://126.roshd.ir
 تربیت بدنی اول ابتدایی
 تربیت بدنی دوم ابتدایی
 تربیت بدنی ششم ابتدایی


12 / 10 / 1393برچسب:, :: ::  نويسنده : حمیدرضا...

به زودي بار گذاري مي شود



12 / 10 / 1393برچسب:, :: ::  نويسنده : حمیدرضا...

 

به زودي بار گذاري مي شود



12 / 10 / 1393برچسب:, :: ::  نويسنده : حمیدرضا...

چه ورزشی برای کودکان در تابستان مفید است؟

     حتی فکرکردن به روزهایی که جز بازی، کار دیگری نمی‌شد کرد هم لذت بخش بود. روزهای امتحان با رؤیای فوتبال‌دستی و ظهر‌های خیس از آب‌بازی سپری می‌شد تا....                                             



گالری عکس مدرسه(1)

گالری عکس مدرسه(2)

لحظات به یاد ماندنی ورزش مدرسه

گرفتن آزمون های ورزشی

جلسه انجمن ورزشی مدرسه

رنگ آمیزی زمین ورزش و حیاط مدرسه

اردو های تفریحی و ورزشی

تیم های ورزشی مدرسه

فراهم آوری شرایط ورزش درمدرسه

لیگ دوز بازی در یک روز بارونی

عکس یادگاری از روز هاي پاياني سال 1390/91

عکس یادگاری از روز هاي پاياني سال 1391/92

نکات ایمنی در دبستان

ورزش صبحگاهی

همکاران

(پایه اول)

طرح ژیمیناستیک(پایه دوم)

طرح شنا(پایه سوم)

طرح طناب زنی (پایه چهارم)

طرح تنیس روی میز(پایه پنجم)

طرح دوومیدانی (پایه ششم ) 

بازی نخ وسوزن

بازی عمو زنجیر باف

تیم های شرکت کننده در مسابقات دهه فجر1392/93

تیم های شرکت کننده در مسابقات دهه فجر1391/92

آموزش هندبال

عکس یادگاری از روزهاي پاياني سال 1392/93

افتتاحیه المپیاد ورزشی درون مدرسه ای در دبستان فرهنگیان

برگزاری مسابقات المپیاد ورزشی درون مدرسه ای در دبستان فرهنگیان

اختتامیه المپیاد ورزشی درون مدرسه ای در دبستان فرهنگیان

تیم فوتبال دبستان فرهنگیان درسال تحصیلی 94/1393

آموزش مهارت دست کاری پایه اول ابتدایی(حرکات بنیادی)

ورزش آغازین در دبستان فرهنگیان

دویدن و نرمش کردن در حیاط مدرسه ما

انواع آزمون های انعطاف پذیری در مدرسه

عکس یادگاری از روزهاي پاياني سال 1393/94



12 / 10 / 1393برچسب:, :: ::  نويسنده : حمیدرضا...

تاثیرحرکات ورزشی در درمان دردهای ناحیه کمر

شامل آن دسته از بیماری هایی هستند که در اثر و با بواسطه یک عامل مکانیکی مانند ضربه, حرکات فیزیکی نامناسب, کم بودن قوام عضلات و یا فشار بیش از حد به ناحیه ستون فقرات کمری و در اثر بد قرار گرفتن وضع بدن در حالت نشسته و ایستاده ایجاد می گردند.

    

اضطراب و برانگيختگي در ورزش

شامل آن دسته از بیماری هایی هستند که در اثر و با بواسطه یک عامل مکانیکی مانند ضربه, حرکات فیزیکی نامناسب, کم بودن قوام عضلات و یا فشار بیش از حد به ناحیه ستون فقرات کمری و در اثر بد قرار گرفتن وضع بدن در حالت نشسته و ایستاده ایجاد می گردند.


    

شش جزء اصلی برنامه تمرینات ورزشی پیشگیری کننده از آسیب

انعطاف پذیری ( flexibility )   - تمرینات قدرتی ( strength training ) تمرینات هوازی ( Aerobic training )  - آنالیز عملکرد زنجیره حرکتی
مهارتهای اختصاصی ورزشی   - برنامه عملی تمرینات

                                                   

فلسفه مربي گري در ورزش و نقش هاي متمايز يك مربي

اگر يك مربي به خودآگاهي دست نيافته باشد و نداند كه كيست و يا از ماهيت وجودي خود اطلاعات كافي نداشته باشد هرگز به اعضاي تيم خود نمي تواند كمك كند تا چيزي شوند كه او مي خواهد.

      

آيابامهمترین مسئولیت هاو وظايف ورزشكاران پایه آشنا هستيد؟

شما به عنوان يك مربي مسئولیت انجام وظايف مختلف و ايفاي نقش هاي معلمی,مربیگری و مدیریت را به خصوص در تابستان تحت عنوان كانون هايا باشگاه هاي ورزشي تابستانه بر عهده دارید

                            

مهمترين صدمات ورزشي براي كودكان و نوجوانان كدامند؟

سالانه حدود چهار ميليون نفر از كودكان و نوجوان آمريكايي كه زير 15 سال سن دارند، دچار مصدوميت ناشي از فعاليت ورزش مي شوند. بعضي از اين كودكان در زمين بازتي و بعضي در تيمها و گروههاي محلي و بعضي در حوادث داخل مدرسه مصدوم مي شوند .

                            

 



12 / 10 / 1393برچسب:, :: ::  نويسنده : حمیدرضا...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 



12 / 10 / 1393برچسب:, :: ::  نويسنده : حمیدرضا...

بازی بومی و محلی چیست؟

هر گونه فعالیت فیزیکی و فکری است که ریشه در تمدن و فرهنگ.

سنن و مذهب هر منطقه داشته باشد و به صورت فردی یا جمعی

بدون رعایت مقررات تصویب شده رسمی و ثبت شده در جهت گذران

وقت.آمادگی جسمانی.آمادگی رزمی.تقویت حافظه و هوش.انجام

مراسم آیینی و نیایش و... انجام پذیرد که شامل:

1: بازیهای محوطه ای

2:بازیهای میدانی

3:بازیهای با وسیله ودر فضای رو باز

4:بازیهای بدون وسیله ودر فضای رو باز

5:بازیهای با وسیله ودر فضای سر پوشیده

6:بازیهای بدون وسیله ودر فضای سر پوشیده

7:بازیهای آیینی و فصلی

8:بازیهای خردسالان و کودکان

9:بازیهای فکری و هوشی

10:بازیهای نمایشی

11:بازیهای آبی

12:بازیهای برفی

13ورزشهای طبیعی

14:بازیهایی که در آنها از پرندگان استفاده می شود.

که در زیر به تعدادی از این بازیها می پردازیم:

 

 

 

 



12 / 10 / 1393برچسب:, :: ::  نويسنده : حمیدرضا...

 

به زودي بارگذاري مي شود



12 / 10 / 1393برچسب:, :: ::  نويسنده : حمیدرضا...

غرر الحکم : 5 / 204

قال الإمام علی (ع) :(من یعمل یزدد قوةً ، من یقصر فی العمل یزدد فترة)

هر کس کار (بدنى ) کند قوى تر شده ، وهر کس در کار کردن کوتاهى نماید، ضعیف تر خواهد شد .

 

 الکافى : 6 / 270 ، والحیاه : 4 / 206

قال الإمام الصادق (ع) : (ولاتسمنوا تسمُّن الخنازیر للذبح)

از چاق شدن همانند خوکهایى که براى ذبح نگهدارى مى شوند ، بپرهیزید.

 

مفاتیح الجنان ، دعاء کمیل

 قال الإمام علی (ع) : (یارب ، یارب ، یارب ، قو على خدمتک جوارحی)

پروردگارا ! پروردگارا ! پروردگارا ! اعضاء وجوارح مرا ، در راه خدمت به خودت، قوى ونیرومند گران.

 

 مفاتیح الجنان، دعاء ابو حمزه ثمالى

قال الإمام السجاد (ع) : (اللهمَّ اعطنی ... الصحة فی الجسم والقوة فی البدن)

خداوندا ! سلامتى در جسم وتوانایى بدنى به من ارزانى فرما !

 

بحار الانوار : 72 / 67

قال رسول الله (ص) : ( طوبى لمن اسلم وکان عیشه کفافاً وقواه شداداً)

خوشبخت کسى است که اسلام را پذیرفته وبه قدر معاش خود در آمد دارد وقواى بدنش نیرومند است.

 

 نهج الفصاحه : 293 / ح 1394

قال رسول الله (ص) : حق الولد على والده ان یعلمه الکتابة والسباحة والرمایة وان لا یرزقه الا طیباً وان یزوجه اذا بلغ )

حق فرزند (پسر) بر عهده پدرش این است که به او نوشتن، شنا کردن وتیراندازى را آموزش دهد وروزى او را تنها از راه حلال وپاکیزه تهیه نماید.

 

نهج البلاغه فیض الاسلام : 1268

 قال الإمام علی (ع) : (واذا قویت فاقو على طاعة الله ، واذ ضعفت فاضعف عن معصیة الله)

وهرگاه توانا بودى، بر طاعت وبندگى خدا توانا باش واگر ناتوان بودى از معصیت ونافرمانى خدا ناتوان باش.

 

 غرر الحکم : 4 / 536

 قال الإمام علی (ع) : (کل قوی غیر الله سبحانه ضعیف)

هر نیرومندى جر خداوند سبحان، ضعیف وناتوان است (پس به زوربازو وسایر توانایى هایتان مغرور نشده واز آن سوء استفاده نکنید).

 

 نهج الفصاحه : 105 / ح 531

قال رسول الله (ص) : ( الهوا والعبوا فانی اکره ان یرى فی دینکم غلظة)

تفریح وبازى کنید زیرا دوست ندارم در دین شما خشونتى دیده شود.

 

قال رسول الله (ص) :

(لا قوة کغلبة الهوى ... ولا قوة کردّ الغضب )

هیچ قوه اى همانند غلبه بر هواى نفس .. وهیچ توانى مثل برگرداندن (وفرونشاندن) خشم نیست.

 

قال رسول الله (ص) :

    (عَلِّموا بَنیکُم الرَّمی فاِنَّه نِکایَةُ العَدُوّ)

تیراندازی را به پسرانتان بیاموزید که موجب شکست دشمن است

 

امام سجاد علیه السلام در رسالة الحقوق  می فرماید:

(اِنّ لِجَسَدِکَ عَلَیْکَ حَقّاً)

بدن تو بر تو حقی دارد درقوی نمودن آن کوشا باش

 

رسول الله (ص) درباره پیاده روی فرموده است:

( خَیْرُ ما تَداوَیْتُمْ بِهِ الْمَشْیُ)

بهترین چیزی که خود را با آن درمان کنید، پیاده روی است

 

حضرت علی علیه السلام می فرماید:

(الصِّحَّةُ أَفْضَلُ النِّعَمْ)

سلامتی بالاترین نعمت است

 

ورزش یک اصل مهم برای خوب زیستن است

 ورزش نوشداروی قوی از سرچشمهی جوانی

ورزش باعث افزایش روحیه وجلوگیری از افسردگی می شود

ورزش کنید تا همیشه جوان وپر انرژی باشید

پهلوان باید راحتی بخش جان خسته دلان ومحفل افروز بینوایان باشد 

تحصیل ، تهذیب، ورزش

سلامتی انسان  در گرو تحرک و ورزش است

ورزش رمز سلامتی است

ورزش، نشاط، سلامتی.

دانایی با دانش ؛ سلامتی با ورزش

حضرت علی (ع) درفرازی از دعای کمیل می فرماید:

  پروردگارا، پروردگارا، پروردگارا  اعضا وجوارح من  را در راه خدمت به خود ،قوی ونیرومند گردان.

پیامبر اکرم (ص)فرمود:

خوشبخت کسی است که اسلام را پذیرفته وبه قدر معاش خود در آمد دارد وقوای بدنش نیرومند است.

ابن سینا:

 کسی که به تمرینات بدنی می پردازد به هیج دارویی نیاز ندارد،او در جنبش و حرکت است.

مقام معظم رهبری:

  اگر جمله ای کوتاه از من بپرسند که شما ازجوانان چه می خواهیدخواهم گفت : تحصیل ، تهذیب ، ورزش

ورزش دری است برای دوستی

قرآن کریم در سفارش به افراد با ایمان در آماده سازی خویش می فرماید:

هر چه در توان دارید نیرو و سلاح و اسب های ورزیده برای مقابله با دشمنان آماده سازید

تا به وسیله آن دشمن خدا و دشمن خویش را بترسانید.

ورزش عاملی مهمی برای حفظ سلامت است

از فایده های ورزش: پویایی، بالندگی، نشاط

پیامبر گرامی اسلام فرمود: بهترین سرگرمی نزد خداوند، اسب دوانی و تیراندازی است

حضرت علی علیه السلام درکودکی با برادران و پسرعموهای خود کشتی می گرفت و بزرگ و کوچک شان را بر زمین می زد 

امام صادق علیه السلام نیز شادابی را در ده چیز می داند که یکی از آنها را سوارکاری است

پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می فرماید: حق فرزند بر پدرش این است که به او شنا کردن بیاموزد 

امام علی علیه السلام درباره حرکات رزمی می فرماید:

  با یاری گرفتن از گام های خویش، ضربت شمشیر را کاری تر کنید

در روایتی از نبی اکرم صلی الله علیه و آله نیز آمده است که:

نزد خداوند، مؤمن قوی، از مؤمن ضعیف بهتر و محبوب تر است

تأمین سلامت بدن در سایه ورزش است

ورزش عامل نشاط و شادابی بدن است

اسلام همواره می کوشد ورزشکاران را از قهرمانی در ورزش به پهلوانی در اخلاق راهنمایی کند

اگر ورزشکاری به داشته های خود مغرور شود، توان او با آسیب های جدی روبه رو خواهد شد

از مرام ورزشکاری دوراندیشی، تواضع ، بردباری، فروتنی ،ایمان  ، عفو و گذشت است

پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله:

 نیرومند کسی نیست که در کُشتی برنده شود، بلکه کسی است که هنگام خشم بر نفس خود چیره گردد

ورزش، مدیریت فردی وبرنامه ریزی در زندگی را به ما می آموزد

  ورزش کنید تا همیشه سلامت وشاداب بمانید

 ورزش باعث افزايش روحيه وجلوگيري از افسردگي مي گردد

  ورزش تمرين كار گروهي وانظباط است

  عقل سالم در بدن سالم

به نقل از

متن جمله يا روايت

سوره بقره آيه246

بگو همانا خداوند او را برگزيده و در دانش و توانايي و خوش اندامي و قوت جسم او را فزوني بخشيد.

رسول اكرم (ص)

تفريح کنيد، بازي کنيد، زيرا دوست ندارم که درميان شما خشونتي ديده شود.

پيامبر اكرم (ص)

به فرزندان خود قرآن را تعليم دهيد و نام نيكو برگزينيد و شنا را به آنان بياموزيد.

پيامبر اكرم (ص)

بهترين سرگرمي مومن شنا كردن است.

پيامبر اكرم (ص)

مومني كه قوي و نيرومند باشد بهتر است از مومني كه ضعيف باشد.

پيامبر اكرم (ص)

خدا بنده قوي خود را دوست دارد.

پيامبر اكرم (ص)

بدن تو، بر تو حقي دارد.

پيامبر اكرم (ص)

به فرزندان خود شنا و تيراندازي بياموزيد.

پيامبر اكرم (ص)

به فرزندان خود شنا و تيراندازي بياموزيد.

پيامبر اكرم (ص)

تيراندازي كنيد و سواركاري بياموزيد.

پيامبر اكرم (ص)

بهتر از دارايي فراوان ، تندرستي است.

پيامبر اكرم (ص)

نيرومند آن است كه به خويشتن مسلّط شود.

پيامبر اكرم (ص)

زندگي بدون سلامتي لذّت بخش نيست.

حضرت علي (ع)

پروردگارا بدن مرا براي اطاعت خودت قوي گردان.

حضرت علي (ع)

دو نعمت است كه ارزش آنها را نمي دانند مگر كسانيكه آنها را از دست داده باشند ،جواني و تندرستي.

حضرت علي (ع)

تندرستي گواراترين لذّتهاست.

امام حسين (ع)

در تمامي عمر براي سلامتي و حفظ تندرستي بدن هاي خود كوشا باشيد.

امام سجاد (ع)

پروردگار به من تن سالم و قوت و نيرو در بدن عنايت فرما.

امام رضا ع)

ورزش کنيد، بازي کنيد، زيرا من دوست ندارم بيحالي شما،‌ در امور ديني و شرعي اثر منفي بگذارد.

مقام معظم رهبري

نگاه اصلی و عمومی من به ورزش این است که همه باید ورزش کنند؛ بزرگ و کوچک، زن و مرد، پیر و جوان.

مقام معظم رهبري

ورزش دروازه صدور معنويت و ارزش هاي متعالي است.

مقام معظم رهبري

امر به ورزش امر به معروف است.

مقام معظم رهبري

ورزش یکی از شئون زندگی است .

مقام معظم رهبري

ايمان و تقوي و پاكدامني روح ورزش است

مقام معظم رهبري

خدای متعال این جسم را جوری آفریده که اگر شما ورزش نکردید، مثل این است که نخوابیدید، مثل این است که غذا نخوردید، یعنی خلاف مقتضای جسم عمل کردید

مقام معظم رهبري

اگرخدای متعال می خواست این بدن تحرک نداشته باشد،او را عضلانی نمی آفرید.اورا با این مفاصل نمی آفرید.این مفاصل برای این است که باید تحرک ایجاد کند

مقام معظم رهبري

 انسانی که راه نرود،خم و راست نشود،تکان نخورد،در میدان های سخت،بدن خودش رابکار نیندازد،جسم را  معطل گذاشته است.

مقام معظم رهبري

همه آحاد مردم، باید ورزش را جدی بگیرند. همه باید برای سلامتی خودشان، ورزش را یک ضرورت و کار لازم  به حساب بیاورند. جامعه ورزشکار، جامعه بانشاط، پرتلاش، زنده و کارآمد خواهد بود.

مقام معظم رهبري

برای جوان، درس خواندن، عبادت کردن، اخلاق نیک،همکاری اجتماعی،ورزش صحیح ومعقول و رعایت آداب وعادات پسندیده در زندگی، همه جزو اعمال خوب است.

مقام معظم رهبري

اگر در يك جمله‏ى كوتاه از من بپرسند كه شما از جوان چه مى‏خواهيد، خواهم گفت: تحصيل، تهذيب و ورزش.

به نقل از

متن جمله يا روايت

مقام معظم رهبري

جسم انسان بدون ورزش، ضعیف و لاغر و بی قدرت خواهد بود. هر کسی باشید، هرچه بنیه قوی و نیرومند داشته باشید، اگر ورزش نکردید، خوردید و خوابیدید، بدن ضعیف می ماند؛ شکی در این نیست.

مقام معظم رهبري

هر ورزشكار قهرمان ما كه در عرصه اي ازعرصه هاي ورزش حضور پيدا مي كند در واقع ترجمه اي است از احساسات ملي وهويت اسلامي كشورو ملت ما،هر چه در اين زمينه ها تلاش كنيد،تلاش با ارزشي است.

مقام معظم رهبري

آن هسته اصلی در ورزش،تربیت و پیشرفت جسمانی است.آدم های مریض، آدم های بی حوصله،آدم هایی که توانایی ها و قدرت هایی را که خدا در جسم یک انسان گذاشته،اصلاً نمی شناسند؛ چه برسد به اینکه بخواهند آن را در میدان های عمل بروز بدهند، خیلی ازشان امید کاری نمی شود داشت.

مقام معظم رهبري

همچنانی که اگرورزش نکنید،بدن شماآن رشدلازم رانمی کند،زیبایی هایی هم داردکه ورزش آنهاراآشکارخواهد کرد؛ بدون ورزش نمی شود روح شماهم عیناًهمین طوراست.بدون ورزش،بدون تمرین وریاضت،ممکن نیست شماقوی شويد.

مقام معظم رهبري

طلبه‏ها بايد ورزش كنند؛ طلبه‏ها بايد كوهنوردى بروند.

مقام معظم رهبري

كوهنوردى امتيازات برجسته و ممتازى دارد. مهمترينش همان عزم و اراده‏ى بين انسان و انگيزه‏هاى درونى خود او است.

مقام معظم رهبري

من ورزش را براى همه لازم مى‏دانم. [كوهنوردى‏] يك ورزش سنگين، خيلى باابهت و خوب است؛ بنابراين لازم است.

مقام معظم رهبري

ورزش كوهپيمايى و راهپيمايى كارى است كه مى‏تواند عمومى، يعنى براى زن و مرد و بچه و بزرگ باشد؛ از همه‏ى ورزش هاى ديگر هم كم‏خرج تر است.

مقام معظم رهبري

ورزش، اطمينان و اعتماد نفس در انسان ايجاد مى‏كند. جوان را به خودش مطمئن و خاطر جمع مى‏كند.خاصيت طبيعى ورزش اين است كه آنها را از آن حالت خمود و ركود بيرون مى‏آورد.

مقام معظم رهبري

ای بسا انسان هایی هستند که با جسم های نیرومند و زیبا ، ولی با روحهایی لاغر،زشت، ناتوان و ضعیف؛این به  درد نمی خورد.

مقام معظم رهبري

 ورزش،درزمينه جسم وروح فضای جديدی در زندگی انسان باز می کند وتوانايی و تندرستی واراده قوی به افراد می بخشند.

امام خميني (ره)

ورزش تأمين كننده يكي از ابعاد وجودي انسان است ، يعني پرورش استعدادهاي جسمي.

امام خميني (ره)

در ورزش ، قهرماني مهم نيست ، اخلاق قهرماني مهم است.

امام خميني (ره)

شما ورزشكاران بايد به علي (ع) اقتدا كنيد.

امام خميني (ره)

من ورزش را براي مرد و زن لازم مي دانم.

امام خميني (ره)

قهرمان كسي است كه بر نفس اماره اش پيروز باشد.

امام خميني ره)

ورزش و تربيت بدني جزء عملي تعليم و تربيت است.

امام خميني ره)

وقتي قهرمان ها، قهرمان هاي اسلامي باشند پشتوانه يک ملت هستند بازوي يک ملت هستند.

شهيد مطهري

اسلام پرورش تن به معني مراقبت و حفظ سلامت و بهداشت را از واجبات شمرده است.

شهيد باهنر

ورزش اگر براي خدا باشد عبادت است.

گزيده نوشتارها

 ورزش، کسالت و تنبلي را از انسان مي گيرد و ضعف و ناتواني را به نشاط، اميد و حركت تبديل مي کند.

گزيده نوشتارها

 ورزش، کسالت و تنبلي را از انسان مي گيرد و ضعف و ناتواني را به نشاط، اميد و حركت تبديل مي کند.

گزيده نوشتارها

در فرهنگ اسلام، ورزش، نقشي فراتر از پرورش جسم دارد. اسلام بدن انسان را ابزار تكامل روح مي داند.

گزيده نوشتارها

پهلوان علاوه بر مهارت در فنون ورزشي، در سجاياي اخلاقي و شجاعت نيز سرآمد ديگران است.

گزيده نوشتارها

پهلوان، نيرو و قدرت بازوي خود را براي دستگيري از ناتوانان بکار مي گيرد نه زورگويي و ماجراجويي.

گزيده نوشتارها

يکي از تلاشهاي پهلوان و قهرمان ، مجاهدت براي غلبه بر نفس و آراسته شدن به زينت ايمان است.

گزيده نوشتارها

پهلوان امين مردم و جامعه است؛ پهلوان و جوانمرد، دشمن ظالم و ياور مظلوم است.  

گزيده نوشتارها

ازنگاه اسلام، ورزش يکي ازمفيدترين وسالم ترين سرگرمي هايي است که مي تواند ياري دهنده انسان در زندگي باشد.

مقام معظم رهبري

طلبه‏ها بايد ورزش كنند؛ طلبه‏ها بايد كوهنوردى بروند.

 

 



12 / 10 / 1393برچسب:, :: ::  نويسنده : حمیدرضا...

 

زنگ ورزش:


سلامت هر فردی تحت تاثیر عوامل گوناگونی چون ژنتیک،

محیط‌زیست، خدمات پزشکی، سبک زندگی و... است و در

این میان تمرینات بدنی‌ورزشی جایگاه مهمی را دارند تا جایی

که کاهش فعالیت بدنی می‌تواند سلامت فرد را تحت تاثیر قرار

دهد. ورزش و فعالیت جسمانی نه تنها در ایجاد و حفظ تناسب

اندام اثرات سودمندی دارد بلکه در پیشگیری از بیماری‌ها به خصوص بیماری‌های قلبی‌عروقی، فشار خون، دیابت و چاقی و ... هم نقش مهمی را ایفا می‌کند. در این میان ورزش برای کودکان، نوجوانان و جوانان از اهمیت بیشتری برخوردار است تا جایی که در سال‌های اخیر سعی شده به برنامه‌های ورزشی در محیط‌های آموزشی نگاه ویژه‌ای شود چراکه ورزش نه تنها فواید جسمانی با خود به همراه می‌آورد بلکه می‌تواند فواید روان‌شناختی بسیاری برای دانش‌آموزان داشته باشد. کاهش افسردگی، کاهش اضطراب، فراهم آوردن سپری برای مقابله با استرس و بالا بردن عزت نفس و آسایش فکری از جمله فواید مهم ورزش است.
قبل از هر چیزی برنامه تربیت بدنی در مدارس باید فضایی را برای دانش‌آموزان فراهم کند تا بتوانند آمادگی و کارآیی بدن خود را تا حد لازم به دست آورند و تقویت کنند. آمادگی جسمانی دانش‌آموزان یک امر بنیانی و اساسی است که سلامت و قدرت افراد و اجتماع را تضمین می‌کند؛ افرادی که فردای مملکت در دستان آنها است. دانش‌آموزی که قدرت و کارآیی لازم بدنی را دارد، قادر است وظایف و کارهای روزانه خود را بدون احساس خستگی انجام دهد و توانایی لازم را برای گذراندن اوقات فراغت یا مقابله با پیشامدهای ناگهانی به دست آورد. چنین فردی از بیماری و نارسایی‌ها و نواقص جسمی به دور خواهد ماند. استقامت، چابکی، انعطاف‌پذیری و سرعت از ویژگی‌های چنین دانش‌آموزی است.

  

 



صفحه قبل 1 صفحه بعد

زنگ ورزش
zangvarzesh.lxb.ir
درباره وبلاگ

سالها ازروی نوشته دیگران خواندم و ازکلام بزرگان بهره بردم تا به کسوت دبیرورزشی رسیدم . حالا می نویسم نه برای اینکه بخوانید و بنویسید بلکه به رسم پس دادن درس شاگردی ، اگر ایرادیست بر ضعف و کم کاری این حقیر و اگر قوتی ست سپاس گذار الطاف الهی،اساتید وخانواده ام
آخرین مطالب
نويسندگان


آمار وب سایت:  

بازدید امروز : 157
بازدید دیروز : 6
بازدید هفته : 163
بازدید ماه : 157
بازدید کل : 446673
تعداد مطالب : 23
تعداد نظرات : 0
تعداد آنلاین : 1